Pracujeme zejména v Brně Brno!, ale přijedeme kamkoliv v ČR.

Ohodnoťte nás

Jak se zbavit molů?

Vesele si žijete v domě či v bytě, nakupujete, uklízíte, ale jednoho dne si všimnete, že s vámi bydlí podivní motýlci. Tak si poletují po místnostech, když je zasáhnete plácačkou, často si uděláte na zdi černý flek – prostě vám znepříjemňují život. Kdo jsou a kde se berou? Jsou to moli, kteří patří mezi škůdce. Zbavit se jich je běh na dlouhou trať. Pojďme si je v krátkosti představit.

Jak se zbavit šatních molů

Mol šatní patří do řádu motýli a škodí v domácnostech či v průmyslu. Doma se vám může pustit do koberců, vlněných svetrů nebo do bavlněných a lněných výrobků – obecně do všeho, co obsahuje kreatinin, který je jejich hlavní potravou. Dospělec je velký 4-8 mm, křídla jsou bez kresby a jsou lesklá. Nožky a tykadla jsou dlouhé a tenké. Samičky žijí ukrytě a kladou vajíčka. Vajíčka jsou nakladena volně, nechají se vyklepat či vymést, ale ruku na srdce – jak často uklízíte ve skříni? Z vajíček se pak líhnou larvy, které působí škody. Samečkové létají v okolí. Mají rádi vlhká, tmavá, teplá místa. Díky své malé velikosti se mol šatní může z bytu do bytu šířit ventilačními šachtami.

Pokud budete často větrat a ukládat do skříně jen suché oblečení, nemusíte se molů obávat, nesnáší totiž suchý vzduch a světlo. Babské rady také doporučují do šatníku vkládat sáčky s bylinkami jako je levandule nebo mářinka. Existují i chemické přípravky s naftalenem nebo různé feromonové lapače.

Volejte na Nebo napište on-line
+420 608 717 722 Potřebuji pomoc

Potravinový mol

Jeho velikost je až 1 cm a na křídlech má tmavé skvrny. Jeho larvy najdete v mouce, rýži, na pečivu, v ovesných vločkách, cukru, koření – ve skříňkách, ve spíži. Stejně jako šatní mol, i mol potravinový se k vám může dostat skrz ventilační šachty, můžete si jej přinést s nákupem nebo zůstane v bytě či domě po předchozím majiteli. Potravinový mol může také snadno přiletět oknem.

 

Potravinový mol

Potravinový mol je v domácnostech častým škůdcem.

Samičky potravinového mola kladou do potravin vajíčka, ze kterých se líhnou larvičky. Larvičky jednak potraviny samy konzumují a také do nich kálí. Navíc můžete v potravinách najít zbytky tělíček, různé smotky a pavučinky – vypadá to nevábně a u citlivých lidí to může vyvolat i alergickou reakci.

 

Jak se zbavit potravinových molů? Je to běh na dlouhou trať.

Především se musíte zabavit všech napadených potravin, důkladně kontrolovat potraviny, které jste nakoupili a vyčistit místa, kde potraviny ukládáte. Lehce se to řekne, ale nemůžete na očistu skříněk použít lecjaký přípravek. Přípravek musí být nezávadný pro potraviny a konzumenta a neměl by mít ani žádnou parfumaci – to pak negativně ovlivní vlastnosti jídla. Ovšem nejideálnější asi bude zase nějaký feromonový lapač.

Naše babičky používaly do spížek na poličky noviny, protože potravinový mol prý nesnáší pach tiskařského inkoustu. Někdo také radí rozprostřít do míst s potravinami hřebíček, levanduli nebo bobkový list.

A jako prevence je velmi vhodné skladovat potraviny v pevně uzavíratelných obalech či dózách, nejlépe skleněných nebo plechových. Těmi potravinový mol s jistotou nepronikne.

Tomáš Labus, www.deratizace-labus.czwww.deratizace-praha.net

Tři důvody, proč zvolit nás

Kvalita

Se škůdci bojujeme už od roku 1998. Za tu dobu jsme nabrali spoustu zkušeností a své postupy jsme vypilovali k dokonalosti.

Rychlost

Deratizace, dezinsekce i dezinfekce jsou mnohdy náročné činnosti, my je ale zvládáme v nejkratším možném čase.

Diskrétnost

Plně respektujeme vaše soukromí, a proto při výkonu naší práce zaručujeme absolutní diskrétnost.

Tomáš Labus

Pomůžeme vám. Ozvěte se ještě dnes.

+420 608 717 722 Potřebuji pomoc
X
DDD logo
Zanechte nám zprávu a do 48 hodin se vám ozveme zpět.

Tomáš Labus