Pracujeme zejména v Brně Brno!, ale přijedeme kamkoliv v ČR.

Ohodnoťte nás

Červotoč spížní - jak se ho zbavit?

O víkendu jedete na svou milovanou chatu. Chcete načerpat sílu, klid a být blíž přírodě. Co když vám je ale příroda blíž, než byste chtěli? O čem je řeč? O nemilém návštěvníkovi dřevin – o červotoči. Drobný ale nepříjemný škůdce nese jméno červotoč spížní.

Tento 3-5 mm velký brouček hnedé barvy je známý také pod názvem Červotoč chlebový (Stegobium paniceum) a v dospělosti vůbec nepřijímá potravu. To ale rozhodně neplatí o jeho larvách, které si rády pochutnávají na mouce, pečivu, těstovinách nebo cukroví.

Červotoč spížní je nepříjemný a poměrně odolný škůdce. Jeho larvy se umí velmi dobře skrývat a spokojí se s celou řadou potravin nebo i sušenými květinami či dokonce knihami. Stejně jako lidé považují za chutné výrobky, kde je velký podíl masa, tak červotoč uvažuje o dřevě. Čím víc dřeva, tím lepší!

Jak napadení červotočem poznáme?

Obvykle to bývají vyhlodané chodbičky nebo vajíčka v prasklinách. Jeho usazení vede k degradaci dřeva. Nebezpečí hrozí především od larev, které se dřevem prokousávají.

Někteří negativisté tvrdí, že červotoč je konečná. Žel, v některých případech to pravda může být, ale pravidlem to určitě není. Ve většině případů se dají zakoupit různé chemické preparáty, ale zabírají i různé po domácku vyrobené směsi.

Volejte na Nebo napište on-line
+420 608 717 722 Potřebuji pomoc

Červotoč spížní: jak ho zlikvidovat?

Při napadení červotočem je potřeba nejen škůdce odstranit, ale také dřevo zpevnit roztokem. Proč? Dřevo po napadení červotočem ztrácí soudržnost. Jednou lidovou radou je napustit dřevo roztokem z louhového mýdla, či použít rozehřátý naftalín nebo ocet. Osvědčeným receptem je také svařit kuchyňskou sůl s hořčičným semínkem, octem, pelyňkem a pepřem. Takový roztok je možné rozprášit na dřevo.

Nicméně nejlepší obranou je včasná prevence. Každou trhlinu ve dřevě ošetřeme. Také pravidelně obnovujme nátěry. Když bude podezření na napadení červotočem, napadený kus oddělme od ostatního nábytku. Ten pořádně zkontrolujme. V případě, že je vpořádku, vraťme se k napadenému kusu a začněme s deratizací.

Včasnou prevencí i rychlým jednáním si ušetříte finanční ztráty a také budete mít klidnější hlavu, když budete užívat pohody na své chatě! 

Pokud vás již červotoč spížní napadl, postupejte takto:

  1. proberte potraviny, do kterých se dostal a vyhoďte je. Zkontrolujte také potraviny s prošlou expirační lhůtou i potraviny, které vypadají nepoškozeně. Červotoč se do nich může dostat skr miniaturní dírky, které ani nepostřehnete. Dejte je do nepropustných sklenic. 
  2. Pořádně vyčistěte veškerá místa, kde by se mohl množit. Nejčastěji se jedná o regály, police, skříně. 
  3. Použijte kvalitní přípravky a horkou vodu k dezinfekci.
  4. Úklid provádějte preventivně.

 Chcete se červotoče spížního zbavit důkladně a bez starostí? Oslovte profesionály.

Volejte na Nebo napište on-line
+420 608 717 722 Potřebuji pomoc

Tři důvody, proč zvolit nás

Kvalita

Se škůdci bojujeme už od roku 1998. Za tu dobu jsme nabrali spoustu zkušeností a své postupy jsme vypilovali k dokonalosti.

Rychlost

Deratizace, dezinsekce i dezinfekce jsou mnohdy náročné činnosti, my je ale zvládáme v nejkratším možném čase.

Diskrétnost

Plně respektujeme vaše soukromí, a proto při výkonu naší práce zaručujeme absolutní diskrétnost.

Tomáš Labus

Pomůžeme vám. Ozvěte se ještě dnes.

+420 608 717 722 Potřebuji pomoc
X
DDD logo
Zanechte nám zprávu a do 48 hodin se vám ozveme zpět.

Tomáš Labus