Pracujeme zejména v Brně Brno!, ale přijedeme kamkoliv v ČR.

Ohodnoťte nás

Blechy u psů a koček

Majitelé koček, které mají možnost se pohybovat venku, jistě ten pocit znají. Jako prevenci před ektoparazity, tedy parazity, které najdeme na povrchu těla, koupí kočce obojek. Kočka se po určité době vrátí bez obojku a ještě k tomu s blechou v kožichu. Při troše (ne)štěstí blecha přeskočí na další zvířata u vás doma a kolikrát nepohrdne ani lidmi.

Představme si bleší život.

Nejvíce rozšířenou blechou na světě je blecha kočičí – Ctenocephalides felis, která parazituje nejen u koček, ale i psů nebo člověka. Blecha je bezkřídlý hmyz s proměnou dokonalou a dlouhýma skákavýma nohama. Dospělci blechy se živí krví ptáků a savců, jsou vidět i pouhým okem, jejich velikost se pohybuje okolo 6 mm. Vážně neplatí, že psí blechy na člověka nejdou (blecha lidská). Jdou a jak!! Dospělé blechy žijí na tělech zvířat popř. lidí, ale samičky kladou vajíčka mimo hostitele – do prostředí. Za jak dlouho se z vajíčka vylíhne larva, záleží na teplotě okolí. Larva je chlupatá, červovitá, viditelná okem a živí se organickými zbytky – odloupaná kůže, zaschlá krev, výkaly dospělých blech atd. Larva se zakuklí a z kukly se potom vyklube dospělá blecha. 

Jak dlouho žije blecha?

Dospělé blechy jsou dlouhověké. Některý druh se dožívá až čtyř let, ale vždy závisí na okolních podmínkách. Délku života blechy ovlivňuje například teplota či vlhkost. Při vyšších teplotách jsou blechy aktivnější a rychleji se vyvíjí, čímž si zkracují život. Kratší život mají také v období sucha. Blechy mají také neuvěřitelnou schopnost hladovění. Bez potravy dokáží vydržet až jeden rok. 

 

Psí blechy
Často se škrábe? Psí blechy mohou být vážný problém

 

Kousnutí od blechy

Při kousnutí blecha vylučuje látku, která zabraňuje srážlivosti krve. Právě tato látka jí umožní krev nasát, zároveň ale způsobuje imunitní reakci těla – svědění.

Blechy jsou mezihostitelé tasemnic.

Nejvýznamnější je tasemnice psí – Dipylidium caninum. Pes nebo kočka se touto tasemnicí nakazí tak, že pozře infikovanou blechu. Tato tasemnice parazituje v tenkém střevě. U psů a koček se projevuje průjmy pouze tehdy, když dojde k masivní infekci. Blecha může také přenášet mor nebo tularémii.

Volejte na Nebo napište on-line
+420 608 717 722 Potřebuji pomoc

Pryč s blechami!

Jak je napsáno výše – blechy jsou na živočiších, ale také v prostředí. Proto nestačí ve zverimexu koupit antiparazitární přípravek a odblešit psa a kočku. Musí se dokonale vyčistit prostředí, ve kterém se zablešená zvířata pohybují – vyprat pelíšky, koberce, případně gauče, postele,… Zaměřit se na temné, špinavé kouty – místa za skříněmi, za pohovkou, pod postelí… To jsou místa, kde se bleším larvám líbí.

Rozhodně se rozlučte s myšlenkou, že stačí jedna aplikace antiparazitárního přípravku. Celou odblešovací kúru budete muset zopakovat po týdnu od první aplikace a potom dle potřeby. Ale vážně je to běh na dlouhou trať.

Přípravky proti blechám

Přípravek, který koupíte na odblešení psa, většinou nemůžete použít na kočku. Kočky mají odlišný metabolismus a některé účinné látky obsažené v přípravcích pro psy jsou pro ně smrtelně jedovaté.

U koček rozhodně nepoužívejte přípravky s obsahem permetrinu, ten patří mezi pyretroidy a je toxický nejen pro kočky ale i pro ryby! Také se vyhněte přípravkům s účinnou látkou amitraz – u psů jej použít můžete, ale kočku byste jím zabili!

Pro kočky můžete použít účinné látky fipronil a imidacloprid.

Většina přípravků proti blechám je ve formě spot-onů, šampónů nebo obojků. Mohou se objevit alergické reakce na kůži v místě aplikace nebo v místě kontaktu obojku s kůží. V případě pozření přípravku se mohou u zvířete objevit nežádoucí účinky jako je zvracení, nadměrné slinění a svalový třes, pokud takovéto příznaky zaregistrujete a víte, že jste prováděli antiparazitární kúru, raději navštivte veterinárního lékaře.

Existují také žvýkací tablety pro psy a kočky s účinnou látkou spinosadum. Tato účinná látka je na trhu, oproti výše uvedeným látkám, kratší dobu, takže blechy si ještě nestihly vytvořit rezistenci. Přípravky s touto látkou jsou k dostání pouze u veterinárních lékařů, a to ještě ne v každé ambulanci.

Pokud budete vybírat přípravek, který budete aplikovat na koberce, pohovky a další zařízení v bytě a bydlí s vámi kočka, hlídejte si účinné látky!

Proč běžné spreje proti blechám pravěpodobně nebudou fungovat?

Bohužel bez kvalifikované firmy se neobejdete, protože volně prodejné přípravky nefungují. Obsahují totiž minimum účinné látky, díky tomu mají krátký reziduální účinek. Je nezbytné použít koncesovaný přípravek (nedá se běžně koupit), který má až dvou měsíční účinek, a působí na všechna vývojová stádia, která se líhnou z vajíček.

Neméně  důležitá je i technika, respektive know how. Nezbytností je kvalitní aplikační pumpa, která dokáže vyvinout velmi jemný aerosol.

A samozřejmě, pokud odblešujete, nezapomeňte své mazlíčky odčervit kvůli možné infekci tasemnicí.

Nejlepší je prevence!

 

To neznamená, že vaše zvířectvo musí být zavřené v bytě či v domě. Koneckonců, i vy si můžete přinést blechu na oblečení nebo na botě. Pro psy jsou vhodné antiparazitární obojky, které jsou sice dražší, ale jejich účinnost drží 7-8 měsíců např. Foresto. U koček jsou obojky také dobré, pokud ovšem kočka není tulák a neztratí obojek někde v křoví.

Snažte se udržovat místo, kde zvířata odpočívají nebo kde se často zdržují v čistotě, pravidelně prát pelíšky, čistit boudu nebo kotec.

Deratizátor vám od blech pomůže, minimálně dobře poradí.

Tři důvody, proč zvolit nás

Kvalita

Se škůdci bojujeme už od roku 1998. Za tu dobu jsme nabrali spoustu zkušeností a své postupy jsme vypilovali k dokonalosti.

Rychlost

Deratizace, dezinsekce i dezinfekce jsou mnohdy náročné činnosti, my je ale zvládáme v nejkratším možném čase.

Diskrétnost

Plně respektujeme vaše soukromí, a proto při výkonu naší práce zaručujeme absolutní diskrétnost.

Tomáš Labus

Pomůžeme vám. Ozvěte se ještě dnes.

+420 608 717 722 Potřebuji pomoc
X
DDD logo
Zanechte nám zprávu a do 48 hodin se vám ozveme zpět.

Tomáš Labus